...LETNÁ PRESTÁVKA...
Záverečný sumár | sezóna | 2016/17

Poďme si zhrnúť uplynulú sezónu...


Ešte pred začiatkom novej sezóny si poďme zbilancovať uplynulú sezónu, ktorá bola svojim spôsobom určite výnimočná. Muži úspešne absolvovali premiérovú sezónu v tretej lige a dorast suverénne ovládol štvrtú ligu. Okrem mužov a dorastu sa detailnejšie pozrieme aj na sezónne ťaženie ostatných našich celkov. 

 

 

PRÍPRAVKA | ObFZ Považská Bystrica | U11 - stred

 

TABUĽKA
Celkové umiestnenie 2.miesto
Útok 5.miesto
Obrana 2.miesto
Body 35 bodov
Skóre 47:10
ZÁPASY
Počet 14 zápasov + (10 jeseň)
Najvyššie víťazstvo Beluša 9-1 Lednica
Najvyššia prehra Ilava 4-2 Beluša
GÓLY
Najlepší strelec Branislav Zbín - 32 gólov
Priemer strelených gólov na zápas 3.36 / zápas
Priemer inkasovaných gólov na zápas 0.71 / zápas

PRÍPRAVKA si počas jesennej časti spravila zo svojich súperov doslova "trhací kalendár". V desiatich zápasoch naši najmenší futbalisti nestratili ani jeden bod. S priemerom 6.50 gólu na zápas boli jednoznačne najlepším celkom jesene. V jarnej časti sa Beluša ako prvý celok svojej skupiny stretla s najlepšími celkami s ostatných skupín a v konkurencii 14-tich tímov obsadila konečnú druhú priečku. Najlepším strelcom sa stal Branislav Zbín, ktorý prekonal súperových brankárov až 32-krát. Najstarším ročníkom v našej prípravke sú hráči narodení v roku 2006, ale do zápasového diania sa zapájajú aj 2008-čky, ktoré svojimi výkonmi pozitívne prekvapili. Okrem ligového ťaženia nás prípravka skvele reprezentuje aj na medzinárodných turnajoch ako sú turnaje v Novom Jičíne, Nezamysliciach či Kozloviciach. Napriek tomu, že prípravka dosahuje skvelé výsledky, je dlhodobým negatívom len minimálny prílev mladých futbalistov do tímu žiakov. Rodičia často neodolajú lanáreniu klubov z väčších miest, ktoré cez ÚTM dostávajú financie od SFZ a  "vďaka" novému prestupovému poriadku sa menšie kluby proti tomu nemôžu brániť a prichádzajú tak o talenty, ktoré sa nie vždy v silnej konkurencii presadia.  

 

 

ŽIAČKY | ZSFZ | I. liga

 

TABUĽKA
Celkové umiestnenie 3.miesto
Útok 3.miesto
Obrana 3.miesto
Body 24 bodov
Skóre 56:19
ZÁPASY
Počet 14 zápasov
Najvyššie víťazstvo Trenčianske Teplice  0-11 Beluša
Najvyššia prehra Beluša 0-4 Horná Nitra
GÓLY
Najlepšia strelkyňa Lucia Chlebanová - 22 gólov
Priemer strelených gólov na zápas 4.00 / zápas
Priemer inkasovaných gólov na zápas 1.35 / zápas

ŽIAČKY nastupovali do svojej tretej súťažnej sezóny. Po prvej, kde skončili posledné bez bodu a druhej, kde obsadili piate miesto so ziskom štrnásť bodov, bola táto ich najúspešnejšia. Obsadili v nej bronzovú priečku a za osem výhier a šesť prehier získali 24 bodov s vysoko aktívnym skóre 56:19. Najviac sa strelecky darilo Lucii Chlebanovej, ktorá nastrieľala 22 gólov a Nine Huťovej ktorá dala len o jeden gól menej. Oporou v bráne bola Dominika Janeková, ktorá mala gólový priemer inkasovaných gólov 1,36 gólu na zápas a v sezóne si až šesťkrát udržala čisté konto. Výborné výkony našich žiačok si všimol aj reprezentačný tréner, ktorý Dominiku Janekovú nominoval do Slovenskej reprezentácie na turnaj do Poľska a Luciu Chlebanovú si vybral ako náhradníčku. Trénerka Kristína Šulíková sa stala asistentkou reprezentačného trénera WU19. Aj ostatné dievčatá sa svojimi výbornými výkonmi zaslúžili o doteraz najúspešnejšiu sezónu. No už teraz treba myslieť na tú ďaľšiu, ktorá bude náročná a bude treba vynaložiť veľa úsilia, aby zopakovali tú tohtoročnú, možno aby ju aj prekonali a my im pri tom budeme držať palce a fandiť zo všetkých síl. Veľmi dôležité bude tiež to, aby neskončili s futbalom v žiackom veku, ale aby svoje futbalové schopnosti zdokonaľovali a uplatňovali ich aj v ženskej kategórii. Aj im prajeme radosť s futbalu a veľa športových úspechov.       

 

 

ŽIACI | ObFZ Považská Bystrica | U15 - IV. liga juh

 

TABUĽKA
Celkové umiestnenie 3.miesto
Útok 2.miesto
Obrana 2.miesto
Body 35 bodov
Skóre 105:12
ZÁPASY
Počet 16 zápasov
Najvyššie víťazstvo Beluša 27-0 Borčice
Najvyššia prehra Beluša 1-3 Lednica
GÓLY
Najlepší strelec Peter Štefún - 39 gólov
Priemer strelených gólov na zápas 6.56 / zápas
Priemer inkasovaných gólov na zápas 0.75 / zápas

ŽIACI z dôvodu nízkeho počtu hráčov museli po dekáde v III. lige účinkovať len v oblastnej IV. lige. Odchodom opôr do Púchova a Dubnice nad Váhom utrpela nielen kvantita mužstva, ale aj kvalita. Museli sa prispôsobiť spojeniu mladších a starších do jedného celku. Jesennú časť začali až na remízu v Lazoch pod Makytou výborne, podarilo sa im dokonca vyhrať nad najväčším súperom na jeho pôde v Lednici. Keď už sa zdalo, že jesennú časť vyhrajú, prišla facka v podobe prehry doma s Ladcami. No i z druhého miesta sa dalo ešte stále na jar bojovať o prvenstvo. Znova však prišla remíza tentoraz doma s Lazmi pod Makytou. Záver však úplne nezvládli a prehrami s Lednicou doma a v Ladcoch nakoniec klesli až na konečné tretie miesto. Majú však prvenstvo v najvyššej výhre v súťaži 27:0 nad Borčicami a 19:0 nad Hornou Porubou. V boji o najviac nastrieľaných gólov v súťaži ich v poslednom kole predstihol celkový víťaz súťaže TJ Hradčan Lednica. Pozitívom bol štart troch žiakov /Filip Bednár, Peter Štefún a Maroš Slávik/ v niektorých zápasoch dorastu, čím získavali cenné skúsenosti. Po desiatich rokoch pri žiackych družstvách ukončil z rodinných dôvodov svoju trénerskú činnosť Ing. Miroslav Sehnoutek, začo mu aj touto cestou ďakujeme za veľmi kvalitnú a precíznu prácu s mládežou. V novom ročníku sa žiaci opäť predstavia v IV. lige s desiatimi účastníkmi, ale i s novým favoritom súťaže Novou Dubnicou, ktorá s rovnakých dôvodov ako naši žiaci bude pôsobiť len v oblastnej súťaži. Súťaž sa začína 27. augusta 2017 a po odpočinku cez prázdniny prajeme žiakom a novému trénerovi, ktorého meno bude známe v najbližších dňoch, veľa športových úspechov a radosti z futbalu.

 

 

ŽENY | SFZ | II. liga - skup. B - západ

 

TABUĽKA
Celkové umiestnenie 8.miesto
Útok 8.miesto
Obrana 8.miesto
Body 7 bodov
Skóre 13:77
ZÁPASY
Počet 16 zápasov
Najvyššie víťazstvo Oravský Podzámok 0-1 Beluša
Najvyššia prehra Horná Nitra 11-0 Beluša
GÓLY
Najlepšia strelkyňa Dominika Živčicová - 4 góly
Priemer strelených gólov na zápas 0.81 / zápas
Priemer inkasovaných gólov na zápas 4.81 / zápas

ŽENY majú za sebou náročnú sezónu, v ktorej sa im výsledkovo viacej nedarilo ako darilo. Na začiatku súťaže sa odhlásili futbalistky z Dubnice nad Váhom a počet účastníkov druhej ligy - západ klesol na deväť. V šestnástich zápasoch Beluša nazbierala len 7 bodov za dve víťazstvá a jednu remízu. Okrem ligových zápasov ženy tradične čakal aj Slovenský pohár, v ktorom domáce hráčky nestačili na súperky z Hornej Nitry. Najlepšou strelkyňou sa stala Dominika Živčicová, ktorá skórovala 4-krát. Detailnejšie sezónu žien rozoberať nebudeme, tromi slovami po sezóne to zhrnula trénerka Kristína Šulíková: "otras, katastrofa, hanba". Netreba vidieť len negatíva, v  niektorých zápasoch podali sympatický výkon a doplatili na nezohratosť, slabšiu kondíciu a nepremienanie šancí. Vo viacerých prípadoch im chýbal aj povestný kúsok šťastia. Káder žien sa postupne dopĺňa aj o belušské žiačky, čo je skvelé pre budúcnosť. Je dôležité podotknúť, že vedenie žien dokáže v častokrát neľahkej ekonomickej situácii udržať ženský futbal v Beluši, za čo im patrí veľká vďaka. Napriek faktu, že sa za posledné roky ženský futbal výrazne rozšíril, Slovensko je naďalej oproti vývoji v zahraničí výrazne pozadu. A aj preto je skvelé, že aj belušský ženský futbal môže robiť pozitívnu reklamu obci či klubu.

 

 

DORAST | ZSFZ | U19 - IV. liga - severozápad

 

TABUĽKA
Celkové umiestnenie 1.miesto
Útok 1.miesto
Obrana 2.miesto
Body 70 bodov
Skóre 126:26
ZÁPASY
Počet 26 zápasov
Najvyššie víťazstvo Beluša 14-2 Dolná Súča
Najvyššia prehra Mokrý Háj 2-0 Beluša
GÓLY
Najlepší strelec Miloš Pilát - 43 gólov
Priemer strelených gólov na zápas 4.84 / zápas
Priemer inkasovaných gólov na zápas 1.00 / zápas

DORAST zažil fantastickú sezónu a suverénne ovládol štvrtú ligu. Kolektív okolo trénera Vladimíra Kaveckého naďalej držal pozíciu jesenného kráľa a už tri kolá pred koncom súťaže spečatil v Bošanoch majstrovský titul. So skvelým priemerom 4.84 gólu na zápas Beluša vyhrávala zápas za zápasom, k čomu sa veľkou mierou pričinil aj druhý najlepší strelec ligy - Miloš Pilát, ktorý skóroval až 43-krát. Napriek oslavám historického postupu belušského dorastu do tretej ligy v nasledujúcej sezóne tretiu dorasteneckú ligu v Beluši neuvidíme. Už v jesennom sumári sme sa vyjadrili, že postup do  tretej ligy je vzhľadom na povinnosť vytvorenia dvoch dorasteneckých mužstiev pre Belušu nereálny, keďže na kvantitu kádra dorast trpel aj v aktuálnej sezóne a hráčsky príchod zo žiakov je len minimálny. Klub sa preto rozhodol osloviť pre vstup do tretej ligy okolité kluby, ktoré by pomocou určitej fúzie vedeli spolu s Belušou vytvoriť dva dorastenecké celky (starší a mladší dorast).  Vedenie oslovilo 4 kluby, ale ani s jedným sa klub na vzájomnej spolupráci nedohodol. (pre korektnosť názvy klubov uvádzať nebudeme). Napriek neúspechu v boji o vytvorenie dvoch dorasteneckých kolektívov patrí našim dorastencom veľká gratulácia a vďaka za nezabudnuteľnú sezónu, v ktorej nás bavili skvelým futbalom, v čo veríme aj v tej nasledujúcej. Ešte raz ĎAKUJEME!

 

 

MUŽI | ZSFZ | III. liga TIPOS - západ

 

TABUĽKA
Celkové umiestnenie 7.miesto
Útok 13.miesto
Obrana 11.miesto
Body 53 bodov
Skóre 47:52
ZÁPASY
Počet 36 zápasov
Najvyššie víťazstvo Dubnica 0-3 Beluša
Najvyššia prehra Horses 6-0 Beluša
GÓLY
Najlepší strelec Matej Gorelka - 15 gólov
Priemer strelených gólov na zápas 1.30 / zápas
Priemer inkasovaných gólov na zápas 1.44 / zápas

MUŽI nastúpili na svoj prvý historický zápas v III. lige 31. júla 2016 a získali v ňom s FC Baník HN prvý bod a strelcom prvého gólu v tejto súťaži sa stal Patrik Gajdošík. Už o týždeň sa radovali aj z prvého víťazstva, keď doma porazili Gabčíkovo. Stabilizovaný a zohratý káder podával počas celej jesennej časti výborné výkony a okrem bodov z domácej pôdy sa im darilo voziť body aj z vonka. Aj pohárový zápas bol historický, keďže 16. augusta 2016 nastúpili proti Fortuna ligistovi DAC Dunajská Streda a pred peknou návštevou s nim prehrali po góle Ákosa Szarku najtesnejšie 0:1. Po jeseni im patrila 5. priečka a za 9 víťazstiev a 5 remíz získali 32 bodov. Porazení odchádzali z ihriska len v 4 prípadoch. Po poslednom zápase v Galante sa po vzájomnej dohode rozlúčili s trénerom Jozefom Kamenčíkom, ktorého od 9. januára 2017 nahradil Martin Bednár. Vo februári absolvovali ako tradične sústredenie v Turecku s prípravnými zápasmi. Do jarnej časti vstúpili výborne dvoma víťazstvami na pôde súperov, no v derby zápase doma s Púchovom ťahali za kratší koniec povrazu. Po tejto prehre akoby stratili motiváciu na lepšie umiestnenie a nasledovali po ňom ďalšie dve prehry vonku. Znova ich nakopol až úspešný zápas doma s Topoľčanmi, odkedy v štyroch zápasoch po sebe v domácom prostredí neprehrali a len raz remizovali. Vtedy už bolo jasné, že už nemôžu vypadnúť a tak tréner mohol siahnuť aj do úspešného dorastu. Okrem Miroslava Škulca už z jesene si III. ligu mužov vyskúšali aj Adam Bielik, Miroslav Šebík, Radovan Hlúbik a Miloš Pilát. Zranenia a kartové tresty si napokon tieto zmeny aj vynútili. Veď na kratší, či dlhší čas chýbalo pre zranenie až osem hráčov /Jozef Ciesar, Peter Gažo, Pavol Vavrík, Jozef Martinka, Miroslav Mikuška, Lukáš Zapotoka, Filip Vavrík a Patrik Gajdošík/. Aj preto bol záver súťaže ako na hojdačke, ale aj napriek tomu je konečné siedme miesto a 53 bodov úspešné pre úplného nováčika III. ligy. Už 30. júla 2017 začína nový ročník s osemnástimi účastníkmi. Okrem mužstiev z druhej ligy /Nové Mesto nad Váhom, Trnava B, Nitra B/ a postupujúcom zo IV. ligy /Borčice/ v ňom zostalo 14 mužstiev z minulého ročníka /FC Horses už sú oficiálne Bánovce nad Bebravou/. Bude to veľmi ťažká súťaž a okrem toho v ročníku 2018/2019 bude mať III. liga len 16 účastníkov. Prajeme našim chlapcom veľa úspechov v novom ročníku.


Na záver by sme sa chceli v mene fkbelusa.sk poďakovať všetkým, ktorí sa v tejto sezóne pričinili o chod belušského futbalu. Futbalová stránka si drží vysokú úroveň vďaka niekoľkým ľudom, ktorým by sme sa aj touto cestou chceli veľmi pekne poďakovať. Menovite patrí veľká vďaka skvelej dvojici video- a fotoreportérov, Lenke Ondráškovej a Ľubomírovi Ondráškovi. Za obohatenie článkov našich dorastencov o skvelé fotografie zo zápasov patrí veľké ĎAKUJEM Palovi Bielikovi. Ďalej by sme sa chceli poďakovať Ivane Kucharíkovej, ktorá sa veľkou mierou podieľala na tvorbe reportov zo zápasov mužov na ihriskách súperov. Za pozápasové videorozhovory s trénermi ďakujeme Ivovi Pagáčovi a za sprostredkovanie informácií zo zápasov Adamovi Bielikovi, Martinovi Hrubovi, Andrejovi Bulejčíkovi, Kristíne Šulíkovej, Jozefovi Kucharíkovi a Janke Bielikovej. Vďaka patrí aj kolektívu starých pánov za ich výpomoc pri údržbe hlavnej hracej plochy. Klub FK Beluša veľmi rád privíta akúkoľvek pomoc so strany fanúšikov pri organizovaní zápasov /usporiadateľská služba, tréneri, vedúci mužstva a pod./. Stačí, ak nás navštívite na štadióne, zatelefonujete nám, alebo sa ohlásite mailom.

 

Obrovská vďaka patrí všetkým celkom ktoré nás v tomto ročníku bavili futbalom a na ktoré bolo radosť sa pozerať, vedeniu klubu a funkcionárom, ktorí zdarne manažujú náš klub aj napriek vo všeobecnosti kritickej finančnej situácii vo svete a v neposlednom rade ďakujeme všetkým fanúšikom a divákom, ktorí prišli a chodia na futbal a kvôli ktorím sa aj ten futbal vlastne robí.

 

Tím archiv.fkbelusa.sk vám želá príjemné obdobie počas letných mesiacov. Oddýchnite si od futbalu, využite slnečné počasie na zrelaxovanie pri vode a o necelý mesiac sa opäť budeme (dúfajme, že) opäť tešiť z beluškého futbalu. Zatiaľ sa majte pekne.
 

 

Miňo Hrubo, Ivo Pagáč 11.07.2017

 

 

 

Tabuľka
# Mužstvo V R P Skóre Body
1. Pov. Bystrica 23 4 2 73:21 73
2. Myjava 24 4 4 57:22 67
3. Beluša 18 6 5 50:24 60
4. Šaľa 15 4 10 59:32 49
5. Malženice 13 8 8 52:36 47
6. Kalná nad H. 12 9 7 39:38 45
7. Galanta 12 7 10 45:39 43
8. N. Mesto n.V 11 6 12 39:33 39
9. V. Ludince 11 5 13 43:44 38
10. Častkovce 10 7 12 46:37 37
11. N. Zámky 11 4 14 37:47 37
12. Marcelová 9 9 11 32:29 36
13. Imeľ 9 8 12 33:44 35
14. Led. Rovne 8 4 17 21:41 28
15. Z. Moravce B 7 5 17 32:70 26
16. Nitra 8 1 19 39:59 25
17. Partizánske 5 7 17 30:61 22
18. Levice 4 8 17 23:73 20

Strelci
1. Roman Holíček  8 
2. Michal Hrenák 7
  Adam Gáborík 7
4. Adam Cisár 5
5. Sebastián Derka 4
  Marek Gajdošík 4
  Peter Jánošík 4
8. Branislav Ďuriš                          3
9. Roman Gašpar 2
  Patrik Schiszler 2
  vlastný 2
12. Peter Mišutka 1
  Adam Kukučka 1