...LETNÁ PRESTÁVKA...
Záverečný sumár | jeseň | 2016/17

Bilancujeme jesennú časť prebiehajúcej sezóny...


Vianočné sviatky klopú na dvere a my vám dlhujeme ešte záverečný sumár jesene. V nasledujúcom článku ponúkame prehľad toho, ako sa darilo všetkým aktívnym celkom FK Beluša počas jesennej časti sezóny.

 

PRÍPRAVKA | ObFZ Považská Bystrica | U11 - stred
TABUĽKA
Celkové umiestnenie 1.miesto
Útok 1.miesto
Obrana 1.miesto
Body 30 bodov
Skóre 65:8
ZÁPASY
Počet 10 zápasov
Najvyššie víťazstvo Beluša 9-1 Lednica
Najvyššia prehra -
GÓLY
Najlepší strelec Branislav Zbín - 23 gólov
Priemer strelených gólov na zápas 6.50 / zápas
Priemer inkasovaných gólov na zápas 0.80 / zápas
PRÍPRAVKA si počas jesennej časti spravila zo svojich súperov doslova "trhací kalendár". V desiatich zápasoch naši najmenší futbalisti nestratili ani jeden bod. S priemerom 6.50 gólu na zápas su jednoznačne najlepší celkom súťaže, o čo sa pričinila skalopevná obrana s brankárom, ktorý inkasoval len 8-krát a najmä najlepší strelec Branislav Zbín, ktorý skóroval 23krát. Najstarším ročníkom v našej prípravke sú hráči narodení v roku 2006, ale do zápasového diania sa zapájajú aj 2008-čky, ktoré svojimi výkonmi pozitívne prekvapili. Dnes je najväčším problémom kvantita, čo raz menej a menej detí hráva futbal, ale celkovo šport ide do úzadia. Dôkazom sú toho problémy v prípravke, žiakoch, žiačkach či v doraste, a to nielen v Beluši. Kameňom úrazu je práve prípravka a žiaci, ktorí sú základom pre budúce budovanie ostatných mládežníckych kategórií a neskôr aj seniorských. Žiaľ veľké množstvo našich mladých futbalistoch odchádza do neďalekého Púchova, kde ich vyslovene verbujú funkcionári MŠK. Len na oko je Púchovská mládež naozaj z Púchova. Hoci by na tom v podstate nebolo nič zlé, že chcú mať mladí hráči lepší odrazový mostík do sveta futbalu, ale kvôli tomuto trpia všetky okolité kluby a Beluša nie je výnimkou. Napríklad za posledné dve sezóny odišlo do Púchova viac ako 10 mladých nádejných futbalistov. Toto vytvára medzeru ročníka aj v ďalších kategóriách. Žiaľ, aj toto je jeden z dôvodov prečo sa vo väčšine našich článkoch vyskytujú nadpisy ako napr. "Oslabený dorast ..., ...v oklieštenej zostave.... , bez náhradníkov, ...o desiatich...". V poslednej dobe to začína byť samozrejmosťou a belušská futbalová verejnosť si zaslúži vedieť prečo bojujeme z takýmito problémami. Ale späť k samotnej prípravke, aj napriek uvedených skutočnostiam nám naši najmenší futbalisti robia radosť. Okrem ligového ťaženia nás reprezentujú aj na rôznych turnajoch či už domácich alebo v zahraničí. Do jarnej časti bude Beluša vstupovať ako prvý celok zo svojej skupiny a stretne sa v náročných zápasoch s najlepšími z ostatných skupín, v ich snažení o čo najlepší výsledok im budeme držať palce.

 

ŽIAČKY | ZSFZ | I. liga
TABUĽKA
Celkové umiestnenie 3.miesto
Útok 4.miesto
Obrana 3.miesto
Body 12 bodov
Skóre 27:10
ZÁPASY
Počet 7 zápasov
Najvyššie víťazstvo Trenčianske Teplice  0-11 Beluša
Najvyššia prehra Beluša 0-4 Horná Nitra
GÓLY
Najlepšia strelkyňa Lucia Chlebanová - 15 gólov
Priemer strelených gólov na zápas 3.86 / zápas
Priemer inkasovaných gólov na zápas 1.43 / zápas
ŽIAČKY obsadili v konkurencii siedmich celkov skvelú bronzovú priečku, vďaka štyrom výhram. V siedmich zápasoch žiačky skórovali až 27-krát, čo je v prepočte takmer štyri strelené góly na zápas. Najlepšou strelkyňou polsezóny je Lucia Chlebanová, ktorá prekonala brankárky súperov celkovo 15-krát. Najvyššiu výhru ženy zaznamenali v Trenčianskych Tepliciach, kde zvíťazili vysoko 0-11. Naopak najvyššia prehra žiačok sa zrodila doma v súboji s Hornou Nitrou, v ktorom naše hráčky prehrali 0-4. Žiačky sú taktiež súčasťou nášho klubu a svojim výsledkami, či už v lige alebo na turnajoch pozitívne reprezentujú meno nášho klubu. Okrem reprezentácie klubu netraba zabúdať aj na veľkú perspektívu pohľadom do budúcnosti, čo je z hľadiska kvantity aj kvality hráčok pre belušský ženský futbal veľmi dôležité. Už teraz sa mladé futbalistky zapracovávajú do medzi seniorky, čo aj im dáva šancu posunúť sa ďalej. Aj toto by mohla byť cesta napredovania ženského futbalu, ktorá by si rovnako ako všetky mládežnícke kategórie, zaslúžila väčšiu divácku podporu, čo sa v jarnej časti aj vďaka tebe môže zlepšiť.

 

 ŽIACI | ObFZ Považská Bystrica | U15 - IV. liga juh
TABUĽKA
Celkové umiestnenie 2.miesto
Útok 1.miesto
Obrana 1.miesto
Body 19 bodov
Skóre 67:3
ZÁPASY
Počet 8 zápasov
Najvyššie víťazstvo Beluša 27-0 Borčice
Najvyššia prehra Beluša 0-2 Ladce
GÓLY
Najlepší strelec Daniel Sehnoutek - 14 gólov
Priemer strelených gólov na zápas 8.38 / zápas
Priemer inkasovaných gólov na zápas 0.38 / zápas
ŽIACI z dôvodu malého počtu hráčov museli byť preradení z III. ligy do IV. ligy. Odchodom opôr do Púchova a Dubnice utrpela nielen kvantita, ale aj kvalita mužstva. Museli si zvykať aj na spojenie mladších a starších do jedného celku. Zdalo by sa, že 2. miesto v tabuľke je pekné, no opak je pravdou. Po rozbehnutí súťaže sa im celkom darilo až na remízu na Lazoch. Keď dokonca dokázali vyhrať u svojho najväčšieho konkurenta na prvenstvo v Lednici, zdalo sa že je všetko v poriadku. No posledný zápas jesene doma s Ladcami naplno odhalil ich slabiny a zahanbujúca prehra ich odsunula na druhé miesto. Pokiaľ sa budú chcieť pobiť o víťazstvo v súťaži, musia na sebe ešte veľmi popracovať. V zimnej prestávke treba naháňať hlavne kondíciu a neskôr sa zamerať na samotnú hru s loptou. Ak v nasledujúcich rokoch sa situácia zlepší a budeme môcť postaviť mladších aj starších žiakov, znova sa plánujeme vrátiť do III. ligy, čo je pre Belušu adekvátna súťaž.

 

ŽENY | SFZ | II. liga - skup. B - západ
TABUĽKA
Celkové umiestnenie 8.miesto
Útok 8.miesto
Obrana 8.miesto
Body 4 body
Skóre 5:22
ZÁPASY
Počet 8 zápasov
Najvyššie víťazstvo Oravský Podzámok 0-1 Beluša
Najvyššia prehra Ružomberok 7-0 Beluša
GÓLY
Najlepšia strelkyňa Dominika Živčicová - 2 góly
Priemer strelených gólov na zápas 0.63 / zápas
Priemer inkasovaných gólov na zápas 2.76 / zápas
ŽENY majú za sebou náročnú polovicu súťaže, v ktorej sa im výsledkovo viacej nedarilo ako darilo. Na začiatku súťaže sa odhlásili futbalistky z Dubnice nad Váhom a počet účastníkov druhej ligy - západ klesol na deväť. V ôsmich zápasoch Beluša nazbierala 4 body za jedno víťazstvo a jednu remízu. Okrem ligových zápasov ženy tradične čakal aj Slovenský pohár, v ktorom domáce hráčky nestačili na súperky z Hornej Nitry. O post najlepšej strelkyne jesennej časti sa delia dve hráčky - Dominika Živčicová a Erika Vraníková (obe po 2 góly). Káder žien sa postupne dopĺňa aj o belušské žiačky, čo je skvelé pre nastavenú filozofiu do budúcnosti, ktorá by mala postupne zredukovať problémy s kvantitou tímu. Je dôležité podotknúť, že vedenie žien dokáže v častokrát neľahkých ekonomických situáciách držať ženský futbal v Beluši, za čo im patrí veľká vďaka. Napriek faktu, že sa za posledné roky ženský futbal výrazne rozšíril, Slovensko je naďalej oproti vývoji v zahraničí výrazne pozadu. A aj preto je skvelé, že aj belušský ženský futbal môže robiť pozitívnu reklamu obci či klubu.

 

DORAST | ZSFZ | U19 - IV. liga - severozápad
TABUĽKA
Celkové umiestnenie 1.miesto
Útok 1.miesto
Obrana 1.miesto
Body 36 bodov
Skóre 66:14
ZÁPASY
Počet 14 zápasov
Najvyššie víťazstvo Beluša 12-1 Trenčianska Turná
Najvyššia prehra Mokrý Háj 2-0 Beluša
GÓLY
Najlepší strelec Miloš Pilát - 26 gólov
Priemer strelených gólov na zápas 4.71 / zápas
Priemer inkasovaných gólov na zápas 1.00 / zápas
DORAST zažíva skvelé obdobie a počas prestávky bude zimovať s titulom jesenného kráľa súťaže. Skvelá partia, ktorá ťahá za jeden povraz súperov nešetrila. S priemerom takmer 5 gólov na zápas je najlepším útočiacim mužstvom súťaže. Paradoxom je, že tieto výsledky dorastenci dosahujú v oklieštenom kádri. Na veľa zápasov nastúpili bez náhradníkov, ba dokonca niekedy aj v menšom počte. Nebyť práve týchto prípadov, tak by bol náskok ešte väčší. Vo vynikajúcej polsezóne treba spomenúť najlepšieho strelca IV.ligy Miloša Piláta, ktorý strelil v 14.zápasoch skvelých 26 gólov. Najvyššie víťazstvo dorast zaznamenal doma proti Trenčianskej Turnej po výhre 12-1. Najvyššia prehra prišla v 4.kole na ihrisku v Mokrom Háji, kde sme domácim podľahli 2-0. Už teraz dorast nazbierali takmer toľko bodov ako v celej minulej sezóne (2015/16 - 38 bodov). Pevná obrana, produktívny útok, skvelá partia a okulahodiaca hra by si zaslúžili väčšiu divácku priazeň, v čo veríme, že sa v jarnej časti zlepší. V tabuľke je to síce len dvojbodový náskok pred druhými Kútmi, ale až sedembodový pred treťou Nemšovou. V prvej polovici jesennej časti sa zo súťažou rozlúčilo Vrbové, ktoré bolo po troch kontumáciách zo súťaže vylúčené. Aj napriek tomu, že je pre Belušu takmer nereálne postúpiť do tretej dorasteneckej ligy, vzhľadom na fakt nutnosti vytvorenia dvoch celkov držíme chalanom palce v boji o celkové prvenstvo v súťaži, ktoré by bolo veľkou reklamou a víziou do budúcnosti pre belušský futbal. Cieľom vedenia klubu je, aby sa ich čo najviac a čo najskôr uplatnilo v III. lige ako na jeseň Miro Škulec. Na záver len dodáme, že rovnako ako na jeseň budú dorastenci hrávať svoje zápasy v sobotu o 12:00 hod.

 

MUŽI | ZSFZ | III. liga TIPOS - západ
TABUĽKA
Celkové umiestnenie 5.miesto
Útok 9.miesto
Obrana 3.miesto
Body 32 bodov
Skóre 25:17
ZÁPASY
Počet 18 zápasov
Najvyššie víťazstvo Dubnica 0-3 Beluša
Najvyššia prehra Topoľčany 4-0 Beluša
GÓLY
Najlepší strelec Peter Mišutka - 9 gólov
Priemer strelených gólov na zápas 1.38 / zápas
Priemer inkasovaných gólov na zápas 0.94 / zápas
MUŽI nastúpili po jasnom postupe zo IV. ligy na svoj prvý historický zápas v III. lige 31. júla 2016 a získali v ňom s FC Baník HN Prievidza a Handlová svoj prvý bod. Prvý gól v tejto súťaži dal Patrik Gajdošík. Už o týždeň sa mohli radovať aj z prvého víťazstva a to po góle Petra Mišutku, ktorým tak rozhodol zápas s ŠK 1923 Gabčíkovo. Nasledoval derby zápas v Púchove, ktorý po dobrom výkone skončil bezgólovou remízou. Veľmi dobre stabilizovaný káder podával aj naďalej vyrovnané výkony a okrem bodov z domáceho prostredia sa mu darilo bodovať aj vonku. Konkurenciu v mužstve zvýšil aj príchod Michala Hrenáka. Ten sa však v pohárovom zápase s Fortuna ligistom DAC Dunajská Streda zranil, takže musel opäť nedobrovolne pauzovať. So silným súperom odohrali výborný zápas 16. augusta 2016 a prehrali len najtesnejšie 0:1 gólom Ákosa Szarku z 54. minúty druhého polčasu. Po tomto sviatočnom zápase sa sústredili už len na získavanie bodov v treťoligovej súťaži, čo sa im aj veľmi dobre darilo. Po jeseni im patrí 5. priečka za 9 víťazstiev a 5 remíz, čo znamená zisk 32 bodov rovnako ako štvrté Topoľčany. Trpkosť prehry okúsili len v štyroch zápasoch. Do jarnej časti pôjdu s 8 plusovými bodmi, čo je výborná východisková pozícia. Na tretie miesto strácajú 7 bodov a na prvé Komárno 10 bodov. Do mužstva sa veľmi dobre podarilo začleniť Miroslavovi Škulecovi z dorastu. Pred posledným zápasom v Galante sa po vzájomnej dohode rozlúčili s trénerom Jozefom Kamenčíkom, ktorému aj touto cestou ďakujeme za odvedenú prácu pri mužstve. Nový tréner bude mužstvu predstavený na prvom tréningu 9. januára 2017. Okrem prípravných zápasov ich čaká vo februári sústredenie v Turecku, na ktorom sa zúčastnia aj niektorí úspešní hráči z dorastu. Veríme, že zimnú prípravu využijú na dobitie energie, zlepšenie hernej pohody a zocelenie kolektívu, aby na jar pokračovali v úspešnej sérii získavania bodov a oku lahodiacich výkonov, ktorými budú tešiť svojich fanúšikov. Prajeme im hlavne pevné zdravie, pohodu a veľa šťastia vo futbalovom aj osobnom živote.


 

 

Miňo Hrubo, Ivo Pagáč 20.12.2016

 

 

 

Tabuľka
# Mužstvo V R P Skóre Body
1. Pov. Bystrica 23 4 2 73:21 73
2. Myjava 24 4 4 57:22 67
3. Beluša 18 6 5 50:24 60
4. Šaľa 15 4 10 59:32 49
5. Malženice 13 8 8 52:36 47
6. Kalná nad H. 12 9 7 39:38 45
7. Galanta 12 7 10 45:39 43
8. N. Mesto n.V 11 6 12 39:33 39
9. V. Ludince 11 5 13 43:44 38
10. Častkovce 10 7 12 46:37 37
11. N. Zámky 11 4 14 37:47 37
12. Marcelová 9 9 11 32:29 36
13. Imeľ 9 8 12 33:44 35
14. Led. Rovne 8 4 17 21:41 28
15. Z. Moravce B 7 5 17 32:70 26
16. Nitra 8 1 19 39:59 25
17. Partizánske 5 7 17 30:61 22
18. Levice 4 8 17 23:73 20

Strelci
1. Roman Holíček  8 
2. Michal Hrenák 7
  Adam Gáborík 7
4. Adam Cisár 5
5. Sebastián Derka 4
  Marek Gajdošík 4
  Peter Jánošík 4
8. Branislav Ďuriš                          3
9. Roman Gašpar 2
  Patrik Schiszler 2
  vlastný 2
12. Peter Mišutka 1
  Adam Kukučka 1