...LETNÁ PRESTÁVKA...
Sedlárik: Trénovať ženy je pre mňa veľká výzva

Od novej sezóny ženy Beluše vedie nový tréner – ROMAN SEDLÁRIK (46).


Nie tak celkom. K družstvu žien FK Beluša sa oficiálne pripojil až 10. septembra 2020, keď už mali naše hráčky za sebou úvodné dve kolá druhej ligy žien. V Beluši sa však etabloval pomerne rýchlo a jeho prínos bolo vidieť na výkonnostnom aj výsledkovom progrese už v závere jesennej časti. Beluša mala totiž katastrofálny štart do súťaže. Prvé štyri kolá znamenali štyri porážky s nelichotivým skóre 0-24. V piatom kole sa naše ženy dočkali prvých gólov a aj prvého bodového úlovku. Beluša doma remizovala v dramatickom oblastnom derby s Považskou Bystricou 4-4. Posledný zápas kalendárneho roka 2020 sa pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu odohral už 10. októbra. Pôvodne mali na programe naše hráčky odohrať na jeseň ešte tri stretnutia na ihriskách súperiek. Ženy po veľmi dobrom výkone zakončili skrátenú jeseň vysokým víťazstvom 5-0 nad Michalovcami. Súťažné zápasy sa nehrali, ale ženy naďalej trénovali podľa opatrení v malých skupinách až do 26. novembra. Od tohto momentu, rovnako ako všetci, aj ženy čakajú na opätovné spustenie tréningového procesu. Preto sme sa rozhodli využiť tento čas na predstavenie nového trénera belušských žien prostredníctvom rozhovoru.

 

 

KTO JE ROMAN SEDLÁRIK?
Roman Sedlárik pochádza z Prievidze, kde futbalovo vyrastal už od troch rokov. V FC Baník Prievidza postupne prešiel všetkými vekovými kategóriami a už vo svojich pätnástich dostal príležitosť u mužov ako tretí brankár. Neskôr pôsobil ešte v ligovom doraste v Partizánskom. Po viacerých zraneniach však s aktívnym futbalom skončil a dal sa na trénerskú cestu. Pôsobil ako tréner B-mužstva v Prievidzi a následne aj ako tréner mužov v Malých Bieliciach, Návojovciach a Ostraticiach. Po čase sa však opäť vrátil do Prievidze, tentokrát však už ako tréner futsalu. Pod jeho taktovkou dnes v Prievidzi fungujú muži, juniori aj ženy.
 

Ako sa zrodilo tvoje pôsobenie pri ženách v Beluši?
Beluša oslovila najskôr hráčku Janku Majtényiovú, s ktorou sa poznáme z futsalu. Pýtala sa ma na názor, že čo by som jej odporučil. V tom čase prišla Lucia Zápotočná s tým, že potrebujú aj trénera. Trénovať ženy je pre mňa veľká výzva, pretože som viedol, s výnimkou futsalu, len mužské kolektívy. Súhlasil som a v podstate aj Janka na základe toho, že som ponuku prijal. Bolo by to pre ňu veľmi náročné, keby musela sama dochádzať do Beluše. Moja práca mi to však umožňuje. Pridala sa k nám ešte aj Miška Zábojníková a teraz chodíme z Prievidze spoločne.


Aký je najväčší rozdiel v trénovaní ženského kolektívu v porovnaní s mužmi?
Najväčší rozdiel je podľa mňa vo vnímaní celého futbalu. Niektorí muži si totiž myslia, že už všetko, čo sa týka futbalu vedia a nepotrebujú sa viacej učiť. U žien mám lepší pocit z prístupu k tréningu, majú väčšiu chuť na sebe pracovať. Ženy majú väčší rešpekt k trénerskej autorite a rady, ktoré sa im snažím odovzdať si snažia zobrať k srdcu. Samozrejme, nedá sa to zovšeobecniť, ale ja osobne to tak vnímam.

 

V súčasnosti trénuješ aj futsal v Prievidzi. Je ťažké preladiť medzi trénovaním futsalu a futbalu?
Veľa futbalových trénerov sa k futsalu stavia kriticky. Ja som však presvedčený, že futsal prináša strašne veľa dobrých vecí do veľkého futbalu. Je veľa svetových futbalových hviezd, ktoré začínali s futsalom a odniesli si z neho do veľkého futbalu viaceré užitočné schopnosti. Snažím sa aj ja posúvať vpred v trénerskej práci. Študujem, ale aj spolupracujem s viacerými trénermi zo Žiliny a okolia. Sem tam si aj zavolám napríklad s trénerom Plzne Aďom Guľom. Všetky rady a poznatky sa potom snažím odovzdať svojim hráčkam.

 


Momentálne naďalej platí zákaz vychádzania, čiže skupinové tréningy nie sú možné. Trénujú ženy aspoň individuálne?
Je to v súčasnosti veľmi ťažké. Aj naše ženy sa snažia individuálne trénovať, chodia behávať do prírody, pokiaľ nie je sneh aj pracovať s loptou a podobne. Spraviť im všetkým univerzálny rozvrh na individuálne tréningy je náročné. Niektoré majú vysoké školy a často majú hodiny od rána až do večera. Nie sú to profesionálky, to si treba uvedomiť.


Máš nejaké informácie, akým spôsobom by sa mohla súťaž dohrať?
Som členom výkonného výboru slovenského zväzu futsalu a aj tam sa snažíme robiť maximum, aby sa už čoskoro mohli súťaže spustiť. Nie všetko však dokážeme ovplyvniť. Musíme čakať na zlepšenie situácie. Mám informácie, že v najbližších dňoch by malo prísť k rokovaniu krízového štábu ohľadom možného spustenia súťaží. Uvidíme, s akými závermi prídu. Pokiaľ ide o formát dohratia súťaže, nemám žiadne bližšie informácie.


Pri družstve si síce ešte pomerne krátku dobu, ale čo ti ukázali prvé mesiace? Čo hovoríš na kolektív?
Už na prvom spoločnom tréningu som zistil, že na niektoré veci nie sú dievčatá vôbec zvyknuté. Družstvo som ešte len spoznával a v podstate aj prvé zostavy sa tvorili len na základe informácii, ktoré som mal. Už prvý majstrovský zápas bol pre mňa ponaučením. Dievčatá na sebe pracovali, svedomito chodili na tréningy a prvý progres bol vidieť už po týždni. Záver jesene nám potom priniesol aj prvé góly a body, ktoré si dievčatá zaslúžili. Kolektív je tu veľmi dobrý. Ide v podstate o takú zmesku mladších a starších hráčok. Niektoré ženy majú viac skúseností a tie mladšie sa snažia od nich učiť. Pre mňa je dôležité, že ma rešpektujú a na ihrisku sa snažia zo seba odovzdať maximum. Dôležité je tiež, že vedia medzi sebou komunikovať a dokážu sa navzájom podržať. V tomto ohľade tvoria súdržnú partiu.

 


Si spokojný celkovo s jesennou časťou sezóny?
Určite sa nemôžeme uspokojiť s tým, že sa v závere strelili prvé góly a prišli aj prvé body. Napríklad aj posledný zápas s Michalovcami, aj keď sme ho vyhrali 5-0, bolo tam veľmi veľa nedostatkov, na ktorých musíme popracovať. Teší ma, že od môjho príchodu majú dievčatá záujem pravidelne chodiť na tréningy a odmakať ich. Bolo vidieť, že sa zlepšujú od tréningu k tréningu a od zápasu k zápasu. To si na nich veľmi vážim a verím, že takto budeme pokračovať aj ďalej a prídu ešte výraznejšie výsledky.

 

Beluša mala v minulosti problém s početnosťou kádra. Ako je tomu aktuálne?
Momentálne máme 17 aktívnych hráčok. Niekomu by sa mohlo zdať, že je to dostatok, ale nie tak celkom. Treba si uvedomiť, že dve z toho sú brankárky, plus môžu prísť zranenia, tresty za žlté karty a hneď bude problém. Aj počas jesene k nám prišli nejaké posily a určite by som chcel, aby sa káder ešte rozšíril. Mali sme v pláne aj spoločné stretnutie, kde sme si s dievčatami chceli zhodnotiť jeseň a porozprávať sa aj na túto tému. Bol by som rád, keby aj dievčatá oslovili bývalé hráčky, či nemajú záujem sa vrátiť. Ja sa tiež snažím osloviť hráčky a pokiaľ budeme stúpať vyššie a vyššie v tabuľke, na čo rozhodne máme, môžeme k nám prilákať aj kvalitné futbalistky. Dôležité je však ako sa k tomu postaví kabína.


Aktuálne Beluša nemá žiadne mládežnícke dievčenské družstvo, ktoré by znamenalo stabilnejšie dopĺňanie kádra smerom do budúcnosti. Neplánuje sa vytvoriť družstvo žiačok alebo junioriek?
Samozrejme, rozprávame sa aj na túto tému. Všímam si aj na tréningoch našej mládeže, že sú tam aj dievčatá. Keď som sa informoval, malo by ich byť aktuálne deväť. Určite by sme chceli v budúcej sezóne vytvoriť aj mládežnícke družstvo. Potrebujeme však ešte osloviť viaceré dievčatá, aby nás bolo dosť. Uvidíme ako to dopadne, ale pevne verím, že sa nám to podarí.


Pre ženy je aktuálna sezóna špecifická, pretože na svoje zápasy cestujú aj na východ republiky. Ako ty vnímaš toto rozhodnutie zväzu?
Vnímam to, že Beluša je viac-menej v strede Slovenska. Ak by sme hypoteticky postúpili do prvej ligy, išli by sme hrať do Bratislavy. Treba to rozhodnutie rešpektovať. Myslím si, že ak chcú dievčatá napredovať a hrávať pravidelne, musí im byť jedno, či pôjdu za súperom 30 alebo 300 kilometrov.
 

   

 

Miňo Hrubo, 20.02.2021

 

 

 

Tabuľka
# Mužstvo V R P Skóre Body
1. Pov. Bystrica 23 4 2 73:21 73
2. Myjava 24 4 4 57:22 67
3. Beluša 18 6 5 50:24 60
4. Šaľa 15 4 10 59:32 49
5. Malženice 13 8 8 52:36 47
6. Kalná nad H. 12 9 7 39:38 45
7. Galanta 12 7 10 45:39 43
8. N. Mesto n.V 11 6 12 39:33 39
9. V. Ludince 11 5 13 43:44 38
10. Častkovce 10 7 12 46:37 37
11. N. Zámky 11 4 14 37:47 37
12. Marcelová 9 9 11 32:29 36
13. Imeľ 9 8 12 33:44 35
14. Led. Rovne 8 4 17 21:41 28
15. Z. Moravce B 7 5 17 32:70 26
16. Nitra 8 1 19 39:59 25
17. Partizánske 5 7 17 30:61 22
18. Levice 4 8 17 23:73 20

Strelci
1. Roman Holíček  8 
2. Michal Hrenák 7
  Adam Gáborík 7
4. Adam Cisár 5
5. Sebastián Derka 4
  Marek Gajdošík 4
  Peter Jánošík 4
8. Branislav Ďuriš                          3
9. Roman Gašpar 2
  Patrik Schiszler 2
  vlastný 2
12. Peter Mišutka 1
  Adam Kukučka 1