...LETNÁ PRESTÁVKA...
Rozhovor s Rastislavom Pagáčom

Prinášame Vám rozhovor s jedným zo zástupcov futbalového klubu TJ Kovo Beluša - Rastislavom Pagáčom.


Na našom webe ste si za posledné roky mohli prečítať niekoľko rozhovorov s hráčmi a trénermi, ale interview s človekom, ktorý je dôležitou súčasťou vedenia klubu tu ešte nebol. Radi by sme Vám príblížili pohľad do belušského futbalu aj z inej strany,  preto sme sa rozhodli vyspovedať jedného zo zástupcov klubu - pána Rastislava Pagáča. 

 

Beluša - Topoľčany (L. Ondrášková sezóna 16/17)

 

 

Pred viac ako desiatimi rokmi prišiel Váš otec (Mgr. Miloš Pagáč) do klubu s cieľom pozdvihnúť úroveň futbalu práve vo svojej rodnej obci v Beluši. Vytvorila sa určitá skupina ľudí, ktorej sa okrem skvelých futbalových výsledkov podarilo zlepšiť aj infraštruktúru a celkové zázemie klubu. O financovanie a chod klubu ste sa vtedy starali spoločne. Neskôr Vášho otca nahradil vo funkcii prezidenta klubu jeho brat Ing.Ivo Pagáč a gro vecí spojených s vedením klubu ostalo len na Vás. Ako je tomu  aktuálne? 

„ V roku 2007 vznikol spoločný nápad, ktorého cieľom bolo zlepšiť úroveň belušského futbalu. Počas 11 rokov sa toho udialo veľmi veľa. Zažili sme veľa radosti, ale v ceste za našim cieľom boli aj prekážky. Niektoré kroky boli správne a niektoré nie. Úmysel bol však vždy dobrý. V prvom rade by som chcel zdôrazniť, že FK Beluša nie je a ani nikdy nebol náš klub. FK Beluša je obecný klub, ktorý by bez podpory obce nefungoval. Základom nášho plánu bolo posunúť áčko vyššie. To malo motivovať  mladých hráčov, ktorí by po prechode cez mládežnícke kategórie mali väčšiu šancu futbalovo napredovať, prípadne sa posunúť ďalej. Celkom prirodzene a postupnými krokmi sme zaznamenali niekoľko postupov. Dorastenci sa prebojovali do štvrtej a muži  do tretej ligy. Skvelé výsledky dosahovali aj žiaci v tretej lige. Neskôr ale prišiel rýchly úbytok malých futbalistov a s týmto problémom sa trápime dodnes. Vždy boli problémom aj tréningové plochy. Na prípravu sme využívali  okolité ihriská, čo nebolo ideálnym riešením. Aj z tohto dôvodu je v súčasnosti našou prioritou zlepšiť podmienky pre prípravu a rozvoj futbalistov v Beluši. Som rád, že sa nám  v tomto smere darí. Hovorím o umelej tráve, ktorá sa momentálne buduje v priestoroch areálu TJ Kovo Beluša. Na umelej tráve s osvetlením sa bude dať trénovať v zime  a aj pri nepriaznivom počasí. V jednotlivých tréningových jednotkách nám to určite pomôže. Za úspech pokladám aj to, že sme sa dostali do tretej ligy  a že sa nám pomaly darí zapracovávať chalanov z dorastu do A-tímu. Na druhej strane nemôžeme byť naivní - tak kvalitná súťaž ako tretia liga sa čisto s Belušanmi odohrať nedá. Čo sa týka financovia klubu – financujeme to spoločne s otcom. Vždy pred začiatkom roka schválime rozpočet, do ktorého sa snažíme zmestiť a aj podľa toho jednotlivý hráči prichádzajú a odchádzajú. „

 

Radosť po víťaznom góle Mateja Gorelku v domácom súboji s Nemšovou.

Beluša - Nemšová (L. Ondrášková sezóna 17/18)

 

Ale nie je to len o hráčoch?! Na začiatku ste investovali viac ako 900 000 tisíc korún na opravu šatní. Ale aj teraz pôjde o nemalý finančný obnos peňazí, ktorý treba doplatiť k príspevku od SFZ pre výstavbu umelej trávy. 

„Áno samozrejme, ten začiatok bol ťažký. Kvôli bezpečnosti, ale aj pre spríjemnenie prostredia bola táto investícia nevyhnutná. Smerom k divákom sa urobila tribúna, ktorá tiež prispela k zútulneniu futbalového prostredia v Beluši. Pokiaľ ide o umelú trávu, tak k príspevku od SFZ (50 000sme museli zohnať zo súkromného sektora zvyšných 100 000 €. Financujeme to my a ďalší naši spolupartneri a myslím si, že táto investíciu výrazne pomôže futbalu v Beluši. Pokiaľ ide o peniaze, sú to každoročne veľké čiastky, ktoré sa z finančného hľadiska späť nevrátia. Vrátia sa ale iným spôsobom, a to tým, že vidíme ako sa samotný klub posúva.  Webová stránka a  marketing, ktorý robíme je na treťoligové mužstvo nastavené veľmi dobre, čo vedie k spokojnosti hráčov a fanúšikov."

 

Futbal sa hrá za každého počasia. Vľavo na fotke R.P s bývalým trénerom A-mužstva a súčasným manažérom klubu - Leonardom Stehelom.

Beluša - Veľký Meder (L. Ondrášková sezóna 16/17)

 

Ste rodák z Beluše, ale bývate u nášho najväčšieho oblastného rivala v súťaži – v Lednických Rovniach. Ako vnímate túto vzájomnú rivalitu? 

"Plánujem sa presťahovať do Beluše. Na Lednických Rovniach bývam 15 rokov asi 100 metrov od štadióna. Lednickým Rovniam fandím, ale samozrejme ,keď hrajú s Belušou – nikdy :). Pokiaľ Beluša nehrá doma, tak sa rád prídem pozrieť na ich zápas. Derby Beluša - Lednické Rovne je bratovražedný súboj a pre mňa osobne to je jednoznačne otázka Beluše. "  

 

 

Muži Beluše sa tento rok už po niekoľký krát pripravovali počas zimnej prestávky v Turecku. Na Slovensku sme ako jediný amatérsky klub, ktorý sa počas zimy pripravuje mimo domova. V médiách sme boli niekoľkokrát označovaný ako rarita, či senzácia. Kde vznikla prvotná myšlienka týchto sústredení?

„Táto myšlienka vznikla asi 5 rokov dozadu, keď som sa v Turecku stretol s Jankom Gabrielom, ktorý má takúto agentúru. Vedel som, že robí slovenské prvoligové kluby a aj niektoré zahraničné. Rozprávali sme sa o takej možnosti, poukazoval mi ako to funguje a táto myšlienka sa mi zapáčila. Pred 4 rokmi vznikla motivačná myšlienka, že pokiaľ sa umiestnime do určitého miesta, tak pôjdeme do Turecka na sústredenie. V podstate všetci hráči súhlasili, vrátane toho, že si nejakú časť uhradia sami. Dané umiestnenie sme dosiahli, a tak sme sa prvý krát ocitli v Turecku. Chalanov to prostredie natoľko zaujalo, že na ďalší rok prišli s touto myšlienkou opäť a odvtedy chodíme každý rok. Treba povedať, že značnú časť sústredenia si chalani platia sami a vôbec to nie je z nejakého rozmaru a rozhadzovania peňazí, ako si niektorí myslia. Okrem trénovania sa samozrejme utuží aj partia, čo je tiež veľmi dôležité pre budovanie úspešného mužstva. Ako bonus sme sa rozhodli motivovať našich odchovancov a to tak, že sa s nami každý rok zúčastnia sústredenia aj traja dorastenci. „

 

Spoločná fotka zo sústredenia v Tureckom Beleku. 

M. Hrubo (Turecko - Belek 2018)

Vo futbale sa pohybujete už niekoľko rokov. Nemali ste nikdy ambíciu prípadne ponuku robiť futbal na vyššej úrovni? 

"Pre mňa to je v podstate tiež škola  - je to pre mňa nová skúsenosť a nikdy som nemal  ambície ísť vyššie. Je to vlastne všetko o Beluši – som Belušan a mám určitý vzťah k tomuto klubu - to je hlavný dôvod prečo som tu. Je pravda, že možnosť ísť niekde inde tu bola, ale ja som v Beluši rád. Čo sa týka ďalších rokov, myslím si, že v Beluši aj naďalej ostanem. Samozrejme, mám aj svoje iné povinnosti, mám rodinu, malé deti a to sú moje priority. Futbal je moje veľké hobby. Keby tomu tak nebolo, tak to nasilu určite nerobím. Na žiadne veľké hviezdy sa tu nehráme - sme jedna futbalová rodina."

 

Odovzdávanie cien pre víťaza ankety - to najlepšie z FK Beluša 2016/17.

Beluša - Nemšová (L. Ondrášková sezóna 17/18)

 

Ako vidíte budúcnosť belušského futbalu pre nasledujúce ročníky? Čo môžeme očakávať? 

"Budúcnosť závisí aj od tých ľudí okolo, nie je to len o mne a o pár ľuďoch, ktorí sa o chod staráme. Závisí to aj od obce, starostu, zastupiteľstva a predovšetkým od fanúšikov. V tejto sezóne som jeden krát sedel na tribúne a musím povedať, že to nebolo nič príjemné. Niektorí ľudia sa tam prídu zbaviť asi nejakých komplexov z domu a častokrát to vrhá zlé svetlo na našich priaznivcov. Nájdu sa tam aj ľudia, ktorí sú belušskému futbalu nápomocní. Aj touto cestou by som sa chcel veľmi pekne poďakovať starým pánom, s ktorými vzájomná spolupráca funguje. Pohľadom do budúcnosti je alfa a omega prinavrátiť deti k futbalu, pretože za posledné roky sme svedkami značného odlivu športujúcej mládeže. Pokiaľ sa nám toto podarí o budúcnosť belušského futbalu sa báť nemusíme. Na záver by som rád dodal, že pokiaľ má niekto nápady a návrhy ako pomôcť klubu, dvere má každý otvorené. Veľa ľudí poukazuje len na to zlé, ale takmer nikto nepríde s nápadom na zlepšenie. "
 

Beluša - DAC B (L. Ondrášková sezóna 16/17)

 

 

 

 

Miňo Hrubo, 02.05.2018

 

 

 

Tabuľka
# Mužstvo V R P Skóre Body
1. Pov. Bystrica 23 4 2 73:21 73
2. Myjava 24 4 4 57:22 67
3. Beluša 18 6 5 50:24 60
4. Šaľa 15 4 10 59:32 49
5. Malženice 13 8 8 52:36 47
6. Kalná nad H. 12 9 7 39:38 45
7. Galanta 12 7 10 45:39 43
8. N. Mesto n.V 11 6 12 39:33 39
9. V. Ludince 11 5 13 43:44 38
10. Častkovce 10 7 12 46:37 37
11. N. Zámky 11 4 14 37:47 37
12. Marcelová 9 9 11 32:29 36
13. Imeľ 9 8 12 33:44 35
14. Led. Rovne 8 4 17 21:41 28
15. Z. Moravce B 7 5 17 32:70 26
16. Nitra 8 1 19 39:59 25
17. Partizánske 5 7 17 30:61 22
18. Levice 4 8 17 23:73 20

Strelci
1. Roman Holíček  8 
2. Michal Hrenák 7
  Adam Gáborík 7
4. Adam Cisár 5
5. Sebastián Derka 4
  Marek Gajdošík 4
  Peter Jánošík 4
8. Branislav Ďuriš                          3
9. Roman Gašpar 2
  Patrik Schiszler 2
  vlastný 2
12. Peter Mišutka 1
  Adam Kukučka 1