...LETNÁ PRESTÁVKA...
Predsezónny rozhovor s Dušanom Kramlíkom

Pár dní pred štartom novej ligovej sezóny sme vyspovedali hlavného trénera mužov – Dušana Kramlíka.


Na úvod sa ešte vrátim k predchádzajúcej majstrovskej sezóne. Teraz s odstupom času, čo bolo podľa teba kľúčom k úspechu? 

Po tom hektickom lete sme nevedeli do čoho ideme a určite nikto z nás pred sezónou nepredpokladal, že sa nám podarí ligu vyhrať. Boli by sme však zlí športovci, keby sme neverili v úspech a nechceli vyhrávať. Je ťažké vybrať kľúčový moment. Určite je to poctivá práca a nepochybne dobrá partia. Tá sa skladá nielen z hráčov v kabíne, ale aj zo všetkých ľudí v Beluši, ktorí robia pri futbale. Každý úspešný klub tvorí dobrý manažment, ktorý vie ako futbal funguje. Ďalej to samozrejme pokračuje ľuďmi, ktorí robia mravenčiu prácu, ktorú nie je tak vidieť. A keď všetko do seba zapadne, tak sa úspech svojim spôsobom dostaví. Nehľadal by som konkrétny moment alebo zápas. Je to určitá mozaika viacerých faktorov, ktoré do seba zapadli a priniesli nám takýto úspech.

 

Minulú sezónu sa Beluši pod tvojim vedením podarilo dosiahnuť historický úspech v podobe triumfu v tretej lige. Vedenie klubu sa však rozhodlo, že sa v sezóne 2019/20 v druhej lige nepredstavíme. Ako si vnímal ty toto rozhodnutie? 

Toto rozhodnutie som nevnímal len ja, ale vnímalo to samozrejme celé mužstvo vrátane realizačného tímu. Chceli sme tú ligu v prvom rade vyhrať. Potom sme spoločne racionálne zvážili všetky pre a proti a rozhodli sme sa tak ako sme sa rozhodli. Až čas ukáže, či to bolo správne rozhodnutie. V tom danom momente, keď sa to udialo to však bolo určite správne rozhodnutie.

 

Letná príprava je síce krátka, ale nesporne veľmi dôležitá. Ako hodnotíš tú našu? Naplnili sa tvoje očakávania?

Letná príprava na takejto úrovni prebieha trošku obmedzene. Hráči sú na dovolenkách a taktiež majú svoje pracovné povinnosti. Od nás ešte aj niektorí hráči reprezentovali na Majstrovstvách Európy amatérov, takže dostali trošku dlhšie dovolenky. My tu nerozlišujeme zimnú a letnú prípravu, celý rok fungujeme v určitom štandarde a toho sa snažíme držať aj teraz.

 

Beluša - Považská Bystrica (L. Ondrášková)

 

O pár dní sa začne ligová súťaž. S akými cieľmi vstupujeme do nadchádzajúcej sezóny?

Bavili sme sa o tom aj v rámci realizačného tímu, ale aj s vedením. V podstate viac ako minulý rok už dosiahnuť nemôžme a preto to bude určite náročná sezóna. Keby sme hrali vyššiu súťaž, bola by tu eufória a o motiváciu by nebola núdza. Teraz je na nás v realizačnom tíme, aby sme v hráčoch dokázali nájsť motiváciu. Chceme určite popracovať na nejakých veciach smerom do budúcna. Hlavne k infraštruktúre a fanúšikom, aby sme futbal v Beluši pozdvihli na vyššiu úroveň. Ak by sa nám v nasledujúcich rokoch podarilo zopakovať víťazstvo v tretej lige, bolo by skvelé, keby si Beluša mohla zahrať v druhej lige.

 

Pred dvoma týždňami sme na webe informovali o zmenách v mužstve. Zmenilo sa niečo? Si spokojný so svojim kádrom alebo môžeme očakávať ešte nejaké zmeny? 

Verím hráčom, ktorí tu ostali a rovnako verím aj hráčom, ktorí sem prišli, pretože som si ich vybral. Snažíme sa, aby boli príchody také, ktoré zapadnú do nášho systému a našej filozofie. Dnes je to najmä o mladých hráčoch. Keby sme sa pozreli na to bližšie, tak v súčasnosti máme 8 hráčov s ročníkom narodenia 1999 a ďalších troch s ročníkom 2000. Čiže mužstvo je ešte mladšie ako minulý rok. Uvidíme sami ako nás prekvapí v súťaži.

 

Tvoja prvá sezóna v Beluši a hneď veľký trénerský úspech. Rozhodol si sa v našom klube pokračovať. Čo ťa presvedčilo? Nemal si ambície, prípadne ponuku skúsiť futbal vo vyššej súťaži? 

Ja by som v tomto klube určite pokračoval aj keby sme neskončili prví. V prvom rade som rád za ľudí, ktorí tu robia futbal. Ďalej za hráčov, ktorí to dokázali vyhrať, pretože som na nich videl enormné chcenie a túžbu zvíťaziť. Mal som aj nejaké ponuky z vyššej ligy, ale ja sa držím trénerského kréda, tam kde mi je dobre, tak tam som. V Beluši je mi momentálne dobre a dúfam, že to tak bude pokračovať.

 

Beluša - Galanta (M. Hrubo)

 

V sobotu sme uspeli v 1.kole Slovnaft Cupu v Brvništi 2-0. Ako hodnotíš náš prvý súťažný duel v novej sezóne?

Brvnište je už náš pravidelný súper v pohári. Nebol tam ľahký zápas minulý rok a nebol tam ľahký zápas ani tento rok. Som rád, že sme ho zvládli a pokračujeme ďalej. Samozrejme, bol to úvod sezóny a mužstvo sa ešte svojim spôsobom stále hľadá. Sú tam určité deficity z tréningového procesu, čo je badateľné na výkone chlapcoch. Verím, že sa budeme každým jedným tréningom a zápasom zlepšovať.

 

V ďalšom kole pohára sa stretneme s Domanižou. Čo môžeme očakávať od tohto súpera? 

S Domanižou sme odohrali toto leto prípravný zápas. Je to nepríjemný súper, ktorý skončil v štvrtej lige dosť vysoko. Presvedčili sme sa v pohári veľa krát a to aj na tej najvyššej úrovni, že k prekvapeniam dochádza. My však spravíme všetko preto, aby sme ho nedopustili a v pohári pokračovali ďalej.

 

Beluša - Galanta (K. Šulíková)

 

Ako obhajca budeme určite v pozornosti fanúšikov, ale aj súperov. Môžeme očakávať náročnejšiu sezónu ako tomu bolo pred rokom? 

Ja som veľmi rád, že sa nám podarilo dosiahnuť takýto úspech. Prizvukujem však aj hráčom, že to prvé miesto je svojim spôsobom aj zaväzujúce. Nároky budú opäť o niečo vyššie. Musíme ešte lepšie pracovať, aby sme napredovali. Súperi sa budú chcieť na nás vytiahnuť a spravia maximum preto, aby nás porážali. Cítili sme to aj na konci sezóny, že tie zápasy boli už trošku iné a súperi k nám chodili s väčším rešpektom ako tomu bolo na jeseň. Na toto všetko sa musíme pripraviť v tréningovom procese a potom to samozrejme preniesť na ihrisko v zápasoch. Súťaž bude určite zaujímavá, vyzerá to tak, že bude hneď niekoľko veľmi kvalitných mužstiev, ktoré budú chcieť hrať rovnako o špicu. Tlak vnímame, ale budeme sa snažiť spraviť všetko preto, aby sme ho pretavili v náš prospech. 

 

Ako si trávil leto? Našiel si si medzi tréningami čas aj na dovolenku? 

Na dovolenku si ja vždy nájdem čas a našiel som si ju aj tento rok hneď po skončení sezóny. Najlepšie si človek oddýchne tu medzi mladými na ihrisku a doma s rodinou, čo je to najdôležitejšie. 

 

 

 

Milan Hrubo, 29.09.2019

 

 

 

Tabuľka
# Mužstvo V R P Skóre Body
1. Pov. Bystrica 23 4 2 73:21 73
2. Myjava 24 4 4 57:22 67
3. Beluša 18 6 5 50:24 60
4. Šaľa 15 4 10 59:32 49
5. Malženice 13 8 8 52:36 47
6. Kalná nad H. 12 9 7 39:38 45
7. Galanta 12 7 10 45:39 43
8. N. Mesto n.V 11 6 12 39:33 39
9. V. Ludince 11 5 13 43:44 38
10. Častkovce 10 7 12 46:37 37
11. N. Zámky 11 4 14 37:47 37
12. Marcelová 9 9 11 32:29 36
13. Imeľ 9 8 12 33:44 35
14. Led. Rovne 8 4 17 21:41 28
15. Z. Moravce B 7 5 17 32:70 26
16. Nitra 8 1 19 39:59 25
17. Partizánske 5 7 17 30:61 22
18. Levice 4 8 17 23:73 20

Strelci
1. Roman Holíček  8 
2. Michal Hrenák 7
  Adam Gáborík 7
4. Adam Cisár 5
5. Sebastián Derka 4
  Marek Gajdošík 4
  Peter Jánošík 4
8. Branislav Ďuriš                          3
9. Roman Gašpar 2
  Patrik Schiszler 2
  vlastný 2
12. Peter Mišutka 1
  Adam Kukučka 1