...LETNÁ PRESTÁVKA...
Bude pokračovať Beluša v nastolenom trende?

Odpoveď na túto, ale aj iné otázky sme hľadali u hlavného trénera mužov - Dušana Kramlíka.


Klub zažil počas leta hektické obdobie, v ktorom sme dlho nevedeli, v ktorej súťaži budeme pôsobiť. Došlo k zmene trénera a z kádra odišlo niekoľko futbalistov. Dajú sa už teraz hodnotiť tieto zásadné zmeny pozitívne alebo až čas ukáže, či zmena filozofie klubu bola tým správnym rozhodnutím?

Počas leta som sa stretol s Rasťom Pagáčom a porozprávali sme sa o určitých veciach. Vtedy sme ešte nevedeli, či budeme hrať v tretej alebo štvrtej lige, ale zmenu sme chceli urobiť bez ohľadu na súťaž, v ktorej budeme pôsobiť. Z pôvodného kádra ostalo len deväť hráčov a zvyšok bol doplnený mladými futbalistami z okolia. Dnes je to len začiatok a ten býva často relatívne jednoduchý. Niečo nakopnúť je vždy jednoduchšie, pretože ľudia sú plní energie, nadšenia a odhodlania. Tá ťažšia časť príde neskôr, keď sa treba posúvať len po malých krokoch a klub je potrebné nejakým spôsobom zastabilizovať. My sme si už prvou fázou prešli a teraz sa potrebujeme posúvať pomaličky ďalej. Ak by sme tomu už na začiatku neverili, že je to správne rozhodnutie, tak do toho nejdeme. Uvidíme, ako sa tieto zmeny prejavia neskôr, ale my spravíme všetko preto, aby sme ľudí presvedčili, že to bolo správne rozhodnutie. 

 

Po jeseni nám patrí 4.priečka, pričom na vedúci Púchov strácame len dva body. Naplnili sa Vaše predsezónne očakávania alebo Vás naše jesenné umiestnenie v tabuľke prekvapilo? 

Pred sezónou sme si konkrétne ciele, čo sa týka umiestnenia, nedávali. Po zmenách, ktoré sa počas leta udiali, bolo prioritou klub nejakým spôsobom zastabilizovať. Pred štartom ligy sme nevedeli ako sme na tom kvalitatívne oproti ostatným celkom. Prvé zápasy nám vyšli herne aj výsledkovo, sebavedomie mužstva začalo postupne narastať a po niekoľkých kolách sme vedeli, že budeme hrať v hornej polovici súťaže. 

 

Ako bude prebiehať zimná príprava?

Zimná príprava štartuje 7.januára a bude prebiehať v domácich podmienkach, keďže nám vedenie vytvorilo ideálne prostredie. Nová umelá tráva nám počas zimnej prestávky samozrejme pomôže. Trénovať budeme 4-krát do týždňa, z toho 1-krát aj na umelej tráve v Dubnici nad Váhom. Cez zimu absolvujeme niekoľko prípravných zápasov, ktoré by sme mali odohrať zväčša počas víkendu. Od 15. do 22. februára pocestujeme na sústredenie do Turecka, kde odohráme aj 2 prípravné zápasy. 

 

zápas mužov s mládežou FK Beluša (L. Ondrášková)

 

Plánujú sa cez zimu nejaké hráčske príchody, či odchody? 

O príchodoch a odchodoch sme sa s vedením ešte nerozprávali, keďže jesenná časť sezóny skončila len pred niekoľkými dňami. Nechceme počas zimy robiť nejaké veľké zmeny a budeme radi, keď mužstvo zostane kompletné. Pokiaľ sa nám počas zimy podarí zohnať 1-2 kvalitných futbalistov, budeme len radi. 

 

Vo svojom trénerskom tíme máte niekdajšieho trénera Beluše Leonarda Stehela a bývalého belušského hráča Pavla Vavríka. Ako hodnotíte vašu spoluprácu? Prípadne ako máte rozdelené jednotlivé úlohy? 

Bola to moja podmienka aby boli so mnou pri mužstve. Majú za sebou bohatú hráčsku kariéru a obaja spravili pre belušský futbal mnoho. Som veľmi rád, že s nimi môžem spolupracovať. Samozrejme sme sa za ten polrok spoznali a myslím si, že to prepojenie medzi nimi a kabínou funguje fajn. Je to najmä o komunikácii, oni poznajú lepšie starších hráčov a ja naopak mladých chalanov z Dubnice. Celkovo som s našou spoluprácou spokojný, a to nie len s Palim a Leom, ale aj s ostatnými členmi v realizačnom tíme. 

 

Súťaž je veľmi vyrovnaná a tabuľkové rozostupy sú veľmi tesné. Počas jesene sme sa konfrontovali so všetkými celkami tretej ligy. Kto podľa Vás bude bojovať o postup do druhej ligy?

Ja na takéto otázky nerád odpovedám, pretože liga je tak nesmierne vyrovnaná, že si netrúfam povedať, kto by to mal byť. Jediné, čo si prajem, aby bola Beluša čo najvyššie. Nech postúpi ten najlepší a nech sa to rozhodne v prvom rade len na ihrisku.

 

Beluša - Nové Zámky (L. Ondrášková)

 

V tíme pôsobí niekoľko mladých hráčov, pre ktorých je to premiéra v seniorskom futbale. Ako hodnotíte ich prácu? Naplnili Vaše očakávania? 

Ja rád spolupracujem s mladými hráčmi a zapracovať ich do seniorského futbalu bola pre mňa svojim spôsobom výzva. Som si vedomí toho, že práca s mladými prináša veľa úskalí. Ich výkony sú často nevyrovnané a taktiež ich mentálna stránka je na trošku inej úrovni ako u tých starších hráčov. Na druhej strane, mne osobne sa robí s mladými dobre. Je tam taká drzosť, futbalovosť a energia, ktorú oni prinášajú do toho klubu. Mňa teší aj to, že sme dokázali zapracovať aj chlapcov z belušského dorastu, ktorí pôsobili v štvrtej lige. Klub musí byť založený aspoň v určitej miere aj na vlastných odchovancoch. Je to náročné, ale oni sami musia cítiť, že je šanca dostať sa do A-tímu. V tomto trende budeme pokračovať aj teraz v zime, keď ďalší chalani dostanú príležitosť v príprave a je už len na nich, či sa tam udržia alebo nie.

 

V našom klube pôsobíte zatiaľ len pol roka, ale určite ste mali možnosť spoznať futbalové prostredie v Beluši. Ako sa Vám tu páči? 

Futbalové prostredie v Beluši sa mi páči. FK Beluša je rodinný klub a mne sa vždy v takých pracovalo dobre, pretože na prvom mieste je dôvera. Moje uznanie patrí ľudom, ktorí dokážu robiť futbal v Beluši na treťoligovej úrovni. To svedčí o tom, že futbal majú úprimne radi a klubu odovzdávajú maximum. Zlepšuje sa tu infraštruktúra a verím, že to bude pokračovať. Máme prísľub od starostu obce, že sa tu vybuduje zavlažovanie. Verím, že už na jar budeme hrávať na výbornom ihrisku.

 

Počas jesennej časti sme odohrali spolu s pohárom 18 súťažných stretnutí. Ktorý považujete za ten najlepší a ktorý, naopak, za ten najhorší? 

Za najlepší asi považujem ten prvý s rezervou Zlatých Moraviec. Je to môj subjektívny názor, je ťažké vybrať najlepší, ale myslím si, že práve ten prvý mi ešte dlho utkvie v pamäti. A najhorší? Možno sa na mňa Rasťo Pagáč bude hnevať, ale pre mňa osobne bol najhorší zápas práve ten pohárový proti Dunajskej Strede. V tom zápase sme prišli o dvoch hráčov zo základnej zostavy a následné dva derby zápasy sme herne a ani výsledkovo nezvládli. 

 

zápas mužov s mládežou FK Beluša (L. Ondrášková)

 

Máme najnižší vekový priemer spomedzi všetkých účastníkov v tretej lige. Budúcnosť nášho klubu závisí aj na mladých hráčoch. Belušský dorast v tejto sezóne premiérovo pôsobí v tretej lige. Sledujete ich ťaženie v súťaži v zmysle potencionálnych príchodov do kádra mužov?

Nikdy som hráčov nedelil na mladých a starých, vždy len na dobrých a zlých. Čo ukáže budúcnosť, to ťažko predpovedať, ale treba si uvedomiť, že bez tých starších hráčov by tí mladí asi len ťažko fungovali v tretej lige. Som veľmi rád, že mladší hráči našli oporu u tých starších. Bez toho by to asi len ťažko mohlo fungovať. Pokiaľ ide o dorast Beluše, určite ich pozorujeme, videli sme pár zápasov, a tak ako som povedal, určite niektorých vyberieme a budú mať príležitosť ukázať sa.

 

Počas jesene sme odohrali 4 oblastné derby stretnutia s negatívnou bilanciou 3 prehry a 1 remíza. S odstupom času, v čom vidíte príčiny, že nám nevyšli práve tieto atraktívne zápasy? 

Púchov a Lednické Rovne boli tie nešťastné zápasy po Slovnaft Cupe s Dunajskou Stredou, keď sa nám mužstvo tak trochu rozsypalo. Nechcem povedať, že to bola jediná príčina týchto porážok. Všetky derby boli svojim spôsobom špecifické a dalo sa z nich vyťažiť viac. Mrzí ma to, pretože je to vždy pre divákov dôležité uspieť v derby. Verím, že v jarnej časti na domácom trávniku prehry našim rivalom vrátime.

 

Zimovať budeme v hornej časti tabuľky. Bude pokračovať Beluša v nastolenom trende? S akými cieľmi vstúpime do jarnej časti sezóny? 

Ciele sú dané a dali sme si ich sami, tým víťazným gólom so Šaľou v nadstavenom čase. Dotiahli sme sa na čelo súťaže a dnes rozprávať o cieľoch v strede tabuľky by bolo alibistické. Konkrétne cieľe si nedávame, ale urobíme všetko preto, aby sme sa v hornej časti tabuľky udržali.

 

Za fkbelusa.sk Vám veľmi pekne ďakujem za rozhovor, želám Vám úspešnú zimnú prípravu a pohodové sviatky. Chceli by ste na záver niečo odkázať našim fanúšikom?

Chcel by som sa im touto cestou ospravedlniť, keďže sme museli odohrať posledné dva domáce zápasy na umelej tráve v Dubnici nad Váhom. Bolo to moje rozhodnutie, na ktoré som mal aj pádne dôvody vzhľadom na stav nášho ihriska. Počasie sa zmenilo a bolo nám ľúto, že museli fanúšikovia za nami cestovať. Ďakujeme im za podporu počas celej jesene a veríme, že sa po úspešnej zimnej príprave budeme opäť spoločne baviť futbalom.

 

Beluša - Kalná nad Hronom (L. Ondrášková)

 

 

Milan Hrubo, 03.12.2018

 

 

 

Tabuľka
# Mužstvo V R P Skóre Body
1. Pov. Bystrica 23 4 2 73:21 73
2. Myjava 24 4 4 57:22 67
3. Beluša 18 6 5 50:24 60
4. Šaľa 15 4 10 59:32 49
5. Malženice 13 8 8 52:36 47
6. Kalná nad H. 12 9 7 39:38 45
7. Galanta 12 7 10 45:39 43
8. N. Mesto n.V 11 6 12 39:33 39
9. V. Ludince 11 5 13 43:44 38
10. Častkovce 10 7 12 46:37 37
11. N. Zámky 11 4 14 37:47 37
12. Marcelová 9 9 11 32:29 36
13. Imeľ 9 8 12 33:44 35
14. Led. Rovne 8 4 17 21:41 28
15. Z. Moravce B 7 5 17 32:70 26
16. Nitra 8 1 19 39:59 25
17. Partizánske 5 7 17 30:61 22
18. Levice 4 8 17 23:73 20

Strelci
1. Roman Holíček  8 
2. Michal Hrenák 7
  Adam Gáborík 7
4. Adam Cisár 5
5. Sebastián Derka 4
  Marek Gajdošík 4
  Peter Jánošík 4
8. Branislav Ďuriš                          3
9. Roman Gašpar 2
  Patrik Schiszler 2
  vlastný 2
12. Peter Mišutka 1
  Adam Kukučka 1